Kilka wskazówek do wyboru tego najlepszego plecaka dla dziecka

Dla każdego dziecka – czy to chodzącego do przedszkola czy szkoły – bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniego plecaka. Kilkulatkom zależy na tym, by był to przedmiot ciekawy, kolorowy i np. przedstawiający grafikę zgodną z zainteresowaniami dziecka. Rodzice zaś na pewno zwrócą uwagę na to, czy plecak jest wygodny oraz bezpieczny. Jak więc wybrać ten idealny plecak?

Wybór plecaka – a gust dziecka

Plecak szkolny jest bardzo często użytkowany, dlatego ważne jest, by jego design podobał się przede wszystkim właścicielowi. Rodzicie nie powinni narzucać tu swojej woli w zbyt zdecydowany sposób. Dziecko wyboru dokonuje zgodnie ze swoimi zainteresowaniami: wtedy plecak zazwyczaj przedstawia np. postać z ich ulubionej bajki. Przykładowo może to być np. plecak Frozen – Kraina Lodu lub też plecak na kółkach 3D Cars Auta. Wielu chłopców na pewno zainteresują ciemniejsze plecaki dwustronne z serii Star Wars, z filmów Avengers czy też młodzieżowy plecak emoji:

plecak Emoji
Plecak młodzieżowy Emoji. Rozmiar: 43x33x13 cm.

Dziewczynki na pewno chętnie będą wybierać plecaki w kolorach pastelowych, ze znanymi postaciami bądź też delikatnymi ornamentami. Każde dziecko na pewno zachwyci plecak 3D:

Plecak z 3D
Plecak szkolny z efektem 3D – Kapitan Ameryka

Warto jednak pamiętać, że motywy zaczerpnięte z ulubionego filmu/bajki zazwyczaj podobają się w ciągu jednego roku szkolnego. A z racji faktu, że dzieciom starszym, szkolne plecaki będą służyć przynajmniej przez kilka lat, warto podsuwać plecaki bardziej uniwersalne we wzornictwie. Oczywiście na uwadze trzeba mieć również to, że nastolatków zainteresują raczej plecaki młodzieżowe, czyli takie które będą mniej kolorowe i zdecydowanie bardziej „poważne”.

Dobre plecaki dla dzieci – ale właściwie jakie?

Wybierając plecak rodzice powinni pamiętać o tym, by najpierw wybrać kilka różnych opcji plecaków, które będą bezpieczne i zdrowe dla pleców dziecka. To właśnie z nich maluch powinien wybrać swoją ulubioną grafikę. Jednak czym będzie charakteryzował się odpowiedni plecak? Przede wszystkim tym, że jego rozmiar zostanie dopasowany do potrzeb dziecka. Dla najmłodszych może on mieć około 25 cm wysokości, a z kolei dzieci starsze potrzebują plecaków znacznie większych. Dla nich najlepsze będą plecaki lekkie, z usztywnianymi i „oddychającymi” plecami. Dobrą opcją są też tornistry na kółkach – z rączką.

Kryteria wyboru najlepszego plecaka dla dziecka:

Kupując plecak dziecięcy uwagę trzeba zwrócić na to, by:

  • Plecy tornistra były zawsze sztywne (z wypraską z pianki), a szelki miękkie i wystarczająco szerokie (co najmniej 4 cm) i miękkie. Te dwa aspekty pozwolą na równomierne rozłożenie na plecach całego ciężaru.
  • Plecak był możliwie lekki. Ten dla młodszych dzieci powinien ważyć ok. 1.2 kg, a dla starszych mniej więcej 1.4 kg. Zawsze jednak lepiej, by plecak był nieco cięższy ale sztywny.
  • Wybrać model z odblaskami – zwiększającymi bezpieczeństwo dziecka na drodze.
  • Wybrany model posiadał wytrzymałe dno oraz dostateczną ilość pojedynczych przegród i komór. Dobrze też jeśli będzie posiadał dodatkowe kieszenie na butelkę, organizer, karabinek na klucze, a także wygodny uchwyt do niesienia plecaka.

Plecak dziecięcy wybrany zgodnie z powyższymi wytycznymi, ale jednocześnie z uwzględnieniem upodobań ucznia, na pewno będzie wygodny i posłuży przez niejeden rok szkolny. Więcej propozycji plecaków dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym znajdziecie w tym sklepie PasiKot.pl: https://www.pasikot.pl/akcesoria/do-szkoly-i-przedszkola/plecaki.html